Gostovanje prof. Seije Ulkuniemi iz University of Lapland, Faculty of Education, Rovaniemi oz Finske

18.5.2022

Profesorji dr. Jerneja Herzog, dr. Tomaž Zupančič, dr. Matjaž Duh in dr. Tomaž Bratina te dni na naši fakulteti gostijo prof. Seijo Ulkuniemi iz University of Lapland, Faculty of Education, Rovaniemi oz Finske. Profesorica je izvedla zanimivo predavanje in delavnico s študenti 3. letnika Oddelka za likovno umetnost. Danes pa bodo v Razstavišču Karlinia izvedli finissage, oziroma zaprtje njene razstave.

Vabimo vas v sredo, 18. 5. 2022 ob 18.00 na Razstavišče Karlinia, Pobreška cesta 20/mansarda na zaključek razstave ob pogovoru in ogledu fotografij z avtorico, SEIJO ULKUNIEMI: MY CLOTHES TALK ABOUT ME

MOJA OBLAČILA GOVORIJO O MENI

Leta 1980 sta finska glasbenika Maukka Perusjätkä in Ralf Örn skomponirala skladbo z naslovom “Vaatteet on mun aatteet”, ki jo lahko prevedemo: Moja oblačila govorijo o meni. Na tej fotografski razstavi lahko vidimo različne vzorce slik, podob ter besedil na majicah, ki marsikdaj razkrijejo stil človeka, ki jih nosi. Ko kdaj hodimo po ulici, nas oblačila nekaterih mimoidočih pritegnejo do te mere, da se ustavimo, spet druga niso vredna naših pozornosti in samo odkorakamo dalje. Leta 2019 je avtorica spraševala ljudi na ulici Havane, Camaguaya ter Santiago de Cuba kaj je razlog, da so tisti dan oblekli dotično majico, ki jo imajo na sebi. Razlogi so bili različni: pomembno sporočilo, majica, znamka, povezava z osebnimi interesi, ter tudi razlogi, da niso imeli nobene druge majice. Veliko ljudi je tudi nosilo podarjeno majico. Prosimo vas, da razmislite o razlogu, da ste danes oblekli prav ta oblačila ki jih nosite, ter ga zapišete v knjigo vtisov, ki se nahaja na razstavi.