Izjava strokovnjakov z oddelka za predšolsko vzgojo Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru ob združevanju vrtcev
Povzetek izjave
Na oddelku za predšolsko vzgojo Pedagoške fakultete UM, kjer izobražujemo bodoče vzgojitelje predšolskih otrok ter se ukvarjamo z raziskovanjem predšolske vzgoje, z zaskrbljenostjo opazujemo načrte za preoblikovanje javnih vrtcev v večjih občinah v RS, ki si prizadevajo, da bi javne vrtce reorganizirali v en zavod.
Ob tem želimo opozoriti na ključne argumente, ki prestavljajo jasno stališče proti predlogu reorganizacije:
- Trenutno ne obstajajo zakonske podlage, ki bi omogočale preoblikovanje že delujočih samostojnih vrtcev in ne obstajajo dokazi, da bi predlog reorganizacije dejansko omogočil cilje, ki so predvideni.
- Model vodenja vrtca, ki zagotavlja hitro odzivnost, individualizacijo, personalizacijo, povezanost med otroki, družinami in strokovnim kadrom ter sprejemanjem odločitev, ki temeljijo na tesnih, varnih odnosih in medsebojnem zaupanju, je ključnega pomena za ustvarjanje vzgojno-izobraževalnega okolja, ki je primerno za predšolsko vzgojo, kar ni v skladu s predlaganim modelom reorganizacije.
- Uniformni procesi in smernice, centralizacija vodenja ter korporativni model upravljanja vrtcev prinaša tveganja, ki lahko negativno vplivajo na otroke, družine, vzgojitelje, svetovalne službe in vodstvene delavce v vrtcih ter povečujejo tveganja povezana s transparentnostjo in korupcijo.
- Predlog reorganizacije ne spodbuja avtonomije vodenja vrtcev, temveč stremi h kopičenju družbene moči, centralizaciji odločanja, hkrati pa predstavlja tveganje glede posledic sprejetih odločitev, ki so enake za vse, v primeru, da te odločitve ne bi bile optimalne.