Izjava za javnost Univerze v Mariboru

19.9.2023

Na Univerzi v Mariboru in na Pedagoški fakulteti UM smo bili v zadnjih dneh izjemno negativno izpostavljeni v posameznih medijih, ki želijo izsiliti diskriminatorno ravnanje Univerze v Mariboru v postopku vpisa zaradi interesa in želje po vpisu na določen študijski program.

Dejstvo je, da je za vpis na vse študijske programe v Republiki Sloveniji potrebno izpolniti pogoje za vpis ter merila za izbiro v primeru omejitve vpisa, prijavno-vpisni postopek pa mora potekati neodvisno in nevezano na znana imena in priimke. Na postopek ne sme in ne more vplivati ne minister ne predstavniki Olimpijskega komiteja Slovenije, tudi ne drugi nosilci javnih funkcij. Izpostaviti je potrebno tudi, da se skladno z Zakonom o varstvu osebnih podatkov predstavniki Univerze v Mariboru ne smemo opredeljevati in dajati izjav o posameznem kandidatu za študij, tega tudi ne smejo početi nosilci političnih funkcij.

Ponovno izpostavljamo dejstvo, da je bil Razpis za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2023/2024 objavljen 3. februarja 2023 na portalu eVŠ, na spletnih straneh Univerze v Mariboru in na spletni strani Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru. Soglasje razpisu je v mesecu januarju 2023 podala tudi Vlada Republike Slovenije. Univerza v Mariboru v postopku torej ni avtonomna, ampak njene pristojnosti pri izvajanju skupnega razpisa za celotno R Slovenijo določa Pravilnik o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu ter Vlada RS, ki daje soglasje k razpisu, vključno s časovnico prijavno-vpisnega postopka.

Prijavno-sprejemni postopek in vpisni pogoji so objavljeni v razpisu za vpis, prav tako pa so vnaprej znani tudi termini preizkusov posebnih nadarjenosti, sposobnosti in spretnosti, ki potekajo po v razpisu za vpis objavljenem razporedu (časovnica prijavno-vpisnega postopka). Termini za preizkuse se predhodno usklajujejo tudi z ostalimi visokošolskimi zavodi v RS, da se ti ne izvajajo istočasno in da imajo kandidati za vpis možnost opravljanja teh na vseh visokošolskih zavodih v R Sloveniji.

Preizkus posebnih nadarjenosti, sposobnosti in spretnosti za vpis v študijski program 1. stopnje Športno treniranje Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru je v prvem prijavnem roku potekal 30. junija 2023, v drugem prijavnem roku pa 8. septembra 2023, kar pomeni, da so imeli kandidati v prijavno-vpisnem postopku na voljo dva termina. Z roki za izvedbo so bili potencialni kandidati za študij seznanjeni v mesecu februarju, in sicer ob izidu razpisa za vpis. Problematika posameznih rokov je bila torej znana že februarja in ne šele v mesecu avgustu, kar pomeni, da so imeli kandidati za študij dovolj možnosti prilagoditve svojih obveznosti v okviru tekmovalne sezone kot tudi ostalih obveznosti, s katerimi pridobijo status študenta, če izpolnijo pogoje za vpis v študijski program. Menimo tudi, da so imeli kandidati za študij dovolj časa za naslovitev ustrezne prošnje s priloženimi ustreznimi dokazili za morebitno uskladitev datumov preskusov v posameznem prijavnem roku, in sicer skladno z 8. členom Razpisa za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe: »Kandidati/-ke, ki jim bo to zaradi upravičenih razlogov dovolil organ visokošolskega zavoda ali samostojnega visokošolskega zavoda, in kandidati/-ke, za katere bo tako odločeno v pritožbenem postopku, bodo izjemoma lahko opravljali/-e preizkuse posebnih nadarjenosti, sposobnosti in spretnosti tudi v jesenskem izpitnem roku oziroma v rokih, ki jih bodo določili visokošolski zavodi. Opravljeni preizkus v jesenskem roku se kandidatu/- ki v tem primeru upošteva kot opravljeni preizkus posebnih nadarjenosti, sposobnosti in spretnosti v prvem prijavnem roku. Te kandidate/-ke se naknadno razvrsti za prvi prijavni rok.«

Do 12. 7. 2023 nismo v zvezi s problematiko razpisanih rokov preizkusov posebnih nadarjenosti na Univerzi v Mariboru prejeli nobene prošnje z ustreznimi dokazili, in sicer ne glede na to, da so bili ti javno objavljeni že pet mesecev. Prav tako do danes nismo prejeli nobene ustrezne vloge s prošnjo za uskladitev terminov s priloženimi dokazili, kot je to predvideno z razpisom.

Pomembno je izpostaviti tudi, da ima kandidat za študij v primeru neuspešnega prvega prijavnega roka možnost in obvezo oddati prijavo v okviru drugega prijavnega roka, pri čemer so pravila enaka kot v prvem prijavnem roku. Univerza v postopku odloča le na podlagi formalnopravnih možnosti in le na prošnjo kandidata za študij.

Zaradi zagotavljanja enakovredne obravnave vseh prijavljenih kandidatov za vpis v študijski program 1. stopnje Športno treniranje Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, spremembe in izjeme opravljanja preizkusov posebnih nadarjenosti, sposobnosti in spretnosti niso predvidene. Gre za prakso, ki ji fakulteta v okviru prijavno-vpisnega postopka sledi skozi vsa leta izvajanja študijskega programa.

Na UM podpiramo in si želimo, da bi našo univerzo obiskovalo čim več vrhunskih športnikov ter se vnaprej veselimo njihovih uspehov, vendar smo dolžni to zagotoviti pod enakimi pogoji za vse potencialne kandidate. Z gotovostjo lahko trdimo, da do sedaj to ni bil problem za nobenega uspešnega športnika – kandidata za študij, ki je študiral na Univerzi v Mariboru. Univerza kljub svojemu avtonomnemu delovanju ne more posegati v vpisni postopek mimo sklepov Vlade Republike Slovenije, seveda pa si lahko visokošolski zavod v okviru avtonomije postavi svoje temelje, s katerimi zagotavlja enakopravno obravnavo vseh kandidatov. Ne glede na očitke, da vrhunskim športnikom ni potrebno opravljati preizkusa posebnih nadarjenosti, menimo, da preizkusi niso namenjeni zgolj preizkusu v okviru posamezne športne panoge, pač pa tudi preverjajo, ali je posamezen kandidat sposoben za študij in opravljanje poklica na posameznem  področju.

Povezava do objave na spletni strani Univerze v Mariboru.