Literarna matineja z Anjo Štefan

27.10.2020

V ponedeljek, 2. 11. 2020, ob 15.30, bomo na MS Teams gostili pesnico in pisateljico Anjo Štefan. Avtorica bo naša gostja v okviru programa Povabimo besedo, ki ga izvaja Društvo slovenskih pisateljev (iz sredstev JAK RS). Pogovor bo vodila dr. Dragica Haramija.

Anja Štefan se je rodila 2. aprila 1969 v Šempetru pri Gorici. Na ljubljanski Filozofski fakulteti je diplomirala iz slovenistike in anglistike ter magistrirala iz folkloristike. Živi v Cerknici in deluje kot samostojna umetnica. Objavljati je začela leta 1993, piše predvsem poezijo in prozo za otroke, njena dela so pogosto ponatisnjena, kar priča o priljubljenosti avtoričinih del med otroki. Doslej je izdala 20 knjig z izvirnimi besedili (pesmi, uganke, pravljice), več kot deset knjig priredb ljudskega slovstva in znanstveno monografijo s področja folkloristike. Izbor iz bibliografije: Čmrlj in piščalka, Melje, melje mlinček, Bobek in barčica, Kotiček na koncu sveta, Štiri črne mravljice, Gugalnica za vse, Svet je kakor ringaraja, Drobtine iz mišje doline, Lonček na pike, Za devetimi gorami: Slovenske ljudske pravljice.

Njena dela so prevedena v tuje jezike, hkrati pa avtorica prevaja leposlovje v slovenščino. Štiri njena dela so doslej doživela dramatizacijo za lutkovno gledališče. Leta 2001 je prejela avtorica Levstikovo nagrad za delo Melje, melje mlinček; 2007 Levstikovo nagrado za knjigo Kotiček na koncu sveta, za Sto ugank pa istega leta Nagrado Kristine Brenkove za najlepšo izvirno slikanico; leta 2014 je prejela za zbirko pravljic Gugalnica za vse priznanje zlata hruška; za pesniško slikanico Drobtine iz mišje doline pa je avtorica prejela kar tri nagrade, in sicer 2018 večernico in priznanje zlata hruška, leta 2019 pa za isto zbirko še Levstikovo nagrado. Doslej je bila kar petnajstkrat nominirana za različne nagrade, med njimi je najpomembnejša nominacija za mednarodno nagrado ALMA.