Pozdrav dekanice UM PEF študentom ob pričetku študijskega leta

30.9.2020

Vsem študentom ob pričetku študijskega leta,

z velikim veseljem vas pozdravljamo na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru. To leto je v več pogledih posebno, a naj bo ta posebnost namenjena vašemu študiju, ki je zelo pomemben, saj se izobražujete za vzgojo in  izobraževanje naših najmlajših. Na Pedagoški fakulteti se trudimo, da bo večina vašega študija potekala v prostorih fakultete in da si boste pridobili potrebna znanja in kompetence.

Kot ste že bili obveščeni s strani Univerze v Mariboru, je vstop na fakulteto mogoč le zdravim osebam, ki ne kažejo bolezenskih znakov, saj lahko v nasprotnem primeru ogrožajo zdravje ostalih študentov in zaposlenih. V skladu s priporočili NIJZ in navodili Univerze v Mariboru smo pripravili tudi uvodne informacije ob pričetku študijskega leta.

1. Brezkontaknto evidentiranje

Za omejitev širjenja okužbe in v skrbi za zdravje udeležencev v pedagoškem procesu ter v skladu s priporočili NIJZ, povezanimi z vodenjem evidenc prisotnosti, je vzpostavljeno brezkontaktno evidentiranje prisotnosti študentov in zaposlenih v predavalnicah, ki temelji na skeniranju QR-kode predavalnice preko mobilnega telefona. Tako bo mogoče lažje identificirati potencialno širjenje okužbe, zbrani podatki pa bodo po predpisanem času iz elektronskih evidenc izbrisani. Več informacij boste našli na spletni strani https://moja.um.si/student/Strani/COVID-19.aspx, kjer je objavljen tudi protokol vstopa v prostore fakultet ter možnost testiranja aplikacije.

Potrjevanje vstopov v predavalnice UM PEF se tako izvaja primarno z odčitavanjem QR-kod ob neposredni uporabi pametnih telefonov oz. z uporabo spletne aplikacije QR-19 (https://qr-19.um.si/).

Za udeležence, ki na omenjeni način ne morete evidentirati svoje prisotnosti v prostoru (npr. nimate pametnega telefona), bo izjemoma možno izvesti evidentiranje s »papirno verzijo«, ob upoštevanju vseh potrebnih ukrepov – v predavalnici bodo na voljo tudi izjave v »papirni verziji«, ki jih potem, ko jih izpolnite, oddate v  za to namenjeno prostor v predavalnici.

1. Varovalni ukrepi

Izobraževalni proces poteka kot običajno ob upoštevanju smernic za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni COVID-19:

1. Zagotavljanje fizične razdalje v zaprtih prostorih:

V prostorih visokošolskih zavodov je potrebno zagotavljati fizično razdaljo najmanj 1.5 metra. V predavalnicah, skupnih prostorih, pri hoji, v sanitarijah je uporaba maske za študente/-ke in za zaposlene obvezna. Zagotovljeno mora biti pravilno umivanje oz. razkuževanje rok.

2 . Upošteva se pravilna higiena kihanja in kašlja.

3. Študenti morate uporabljati ustrezno osebno varovalno opremo

V skupnih prostorih (avla in hodniki  fakultete, prostori za druženje ipd.) študentje ter zaposleni zaščitne maske nosijo v skladu s priporočili NIJZ. Odsvetuje se zadrževanje v skupnih prostorih fakultete, predvsem so to avle, hodniki, večji skupni prostori. Vsekakor pa je pomembna pravilna uporaba nošenja zaščitne maske – več o tem na : https://www.nijz.si/sl/splosna-uporaba-zascitnih-mask in https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/priporocila_maske.pdf .

Visokošolski zavod si pridržuje pravico, da v primeru neupoštevanja ukrepov za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni študenta napoti domov

1. Pedagoški proces

Težnja naše fakultete je, da se pedagoški proces v čim večji meri izvede v fizični obliki na fakulteti, v kolikor bodo zdravstvene razmere to dopuščale ter ob upoštevanju zahtevanih varovalnih ukrepov.

Vse informacije o poteku pedagoškega procesa pri posameznih predmetih boste prejeli na prvih predavanjih. V primeru morebitnih vprašanj se, prosim, obrnite na nosilce predmetov oz. predstojnike oddelkov.

1. Izvedba vaj

Navodila za izvedbo vaj boste prejeli na predavanjih.

1. Referat za študentske zadeve:

Referat za študentske zadeve bo odprt v času uradnih ur  (od ponedeljka do petka med 9.00 in 11.00 uro).

1. Kaj če zbolim?

V kolikor se vam v času udeležbe v pedagoškem procesu pokažejo znaki/simptomi za okužbo s SARS-CoV-2,  pojdite domov in pokličite izbranega osebnega zdravnika oz. dežurno službo. Za pot domov  ne uporabite javnega prevoza.

Posvetujte se z izbranim osebnim zdravnikom. Če vas napoti na testiranje in je:

• izvid testa negativen: študent/-ka prejme navodila za zdravljenje od izbranega zdravnika in dodatno ukrepanje v povezavi s COVID-19 ni potrebno.
  • okužba s SARS-CoV-2 potrjena: NIJZ prejme prijavo obolenja iz laboratorija oziroma ga o tem obvesti izbrani zdravnik študenta/- V primeru pozitivnega izvida NIJZ začne epidemiološko preiskavo. Z epidemiološko preiskavo NIJZ išče izvor okužbe in identificira kontakte, ki so bili v stiku z obolelim v času kužnosti (doma, na fakulteti, v študentskem domu).

Želimo vam uspešno študijsko leto!

Dekanica

red. prof. dr. Milena Ivanuš Grmek